Arash Pourhabibi-Zarandi A computer geek, a food lover, and a traveler-wannabe.

شایعه فنگ‌شوی

در طول این چند روز بار‌ها و بار‌ها و از افراد مختلف این پست افسانه فنگ‌شوی برام اومده.

لطفا سریع تو پست هاتون کپیش کنید.این اسفند در زندگی شما تکرار نخواهد شد برای اینکه اسفند امسال ۴تا شنبه ،۴تا یکشنبه ،۴تا دوشنبه ،۴تا سه شنبه ،۴تا چارشنبه،۴تا پنجشنبه و ۴تا جمعه داره که این اتفاق هر ۸۲۳سال یکبار اتفاق میفته.این اتفاق به کیف پول معروفه پس این متنو برای حداقل ۵نفر یا ۵گروه بفرست تا در عرض ۴روز پول بیاد دستت .این متن بر اساس افسانه فنگ شو هست که در عرض ۱۱دقیقه پس از خوندن باید فرستاده بشه . قابل توجه دوستانی که کنجکاون میتونن توی اینترنت سرچ کنن😧😶

چند‌تا نکته رو خواستم بگم.

۱. از روز شروع هر ماه هر روزی از هفته که باشه تا پایان روز ۷ همون ماه تمامی ۷ روز هفته یکبار هستند. این روند به همین صورت در هفته‌های دیگر هم ادامه پیدا می‌کنه و در روز ۲۸ ماه تمامی روز‌های هفته دقیقاً ۴ بار می‌آیند. که خوب اصلا اتفاق عجیب و خاصی نیست. اما همون‌طور که می‌دونیم ماه اسفند ۲۹ روزه هست، پس قطعاً (اگه به ریاضی اعتقاد دارید) یکی از روز‌ها ۵ بار تکرار می‌شه (که اون روز این بار جمعه است.). اتفاق عجبیب اینجاست که همه ما این چیز ساده رو می‌دونیم اما باز هم تعداد کثیری از این پیغام داره در و بدل می‌شه. تازه اینکه تقویم هم هست بقل دست هممون!!!!! (این انقدر ساده بود که به خودم شک کردم که اشتباه می‌کنم و بار‌ها و بار‌ها نشستم دستی هم حتی حساب کردم )

۲. اصلا بیان فرض کنیم آقا این راسته. نکته بعدی اینکه این اتفاق که اگه افسانه هست،‌ می‌دونیم افسانه‌ها مربوط به زمانی هستند که ملت به‌زور با پر روی کاغذ می‌نوشتن،‌پس اینکه اون زمان بخواد اینو برای ۵ نفر و در عرض ۱۱ دقیقه بفرستن اصلا شدنی نیست. تازه چند نفر مگه خوندن نوشتن بلد بودن. :) بعد تازه اینکه اون زمان چیزی به اسم کیف پول وجود نداشته که بخوان همچین اسمی بذارن.

۳. حتی اگه بازم بشه (که البته عمراً)، خدا وکیلی به این اعتقاد دارین که این اتفاق می‌افته؟؟؟؟؟؟؟؟

۴. اسم این افسانه خوب مشخص فارسی نیست و خوب افسانه اجنبی و چه به تقویم فارسی؟؟؟؟؟؟

۵. ما ازون دوستای کنجکاو بودیم و سرچ کردیم در این مورد. اول اینکه هر‌کسی اگه یه سرچ کوچیک هم می‌زدید توی اینترنت زیر ۱ دقیقه می‌فهمید که این الکی هست. توی جواب سرچم چندین سایت بود که این مطلب توش بود، اما نکته جالب اینه که تمامی اون سایت‌ها دامنه یکسانی دارند که servicebox.ir هست. جالب‌تر اینکه وقتی وارد سایت می‌شی هرچی ‌میگردی این مطلبه توش نیست و صرفا یک‌سری تبلیغ جنس‌های الکی و تقلبی هستو احتمالا در صورت خرید پولتون هم خورده می‌شه. یک‌سری تکنیک وجود داره که می‌شه استفاده کرد و اینجوری باعث گمراهی موتور‌های جستجو شد. (که در اصل تکنیک‌ها برای کمک هست اما همیشه حداقل یک ایرانی برای سو استفاده هست)

۶. چیزی با نام فنگ‌شویی واقعا وجود داره که به معنای باد و آب است، یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمانهای مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت چی داشته باشد. (برگرفته از صفحه فنگ شویی در ویکی‌پدیا)

جمع‌بندی: چیزی که کاملا عیان است پوچ بودن این ادعاست و اینکه این صرفا می‌تونسته ترفتدی برای بدست آوردن پول بیشتر توسط سایت مذکور بوده باشه یا صرفا چیزی برای خندیدن چندین جوان در طول روز. اما چیزی که دردناکه سادگی مردم و وضع اسفناک جامعه در پذیرش و باور شایعه. آوردن کلاماتی مثل پول،  فنگ‌شو (که یه کلمه قلمبه و نا‌آشناست) و آوردن دو جمله «کپی کنید...» در ابتدا و «دوستان کنجکاو...» در انتها روشی ساده برای مهندسی کردن و فریب دادن ذهن مخاطب بوده. اگر الان من ساعتی را برای نوشتن این گذاشتم، کافی بود هرکس دقیقه‌ای را برای این و اندیشیدن می‌گذاشت و خود به خود این شایعه دفن می‌شد. </br> </br> امیدوارم در آینده قبل از ارسال هر خبر و یا متنی به منبع آن توجه کنیم و یا حداقل کمی به آن بیاندیشم. </br> ببخشید اگه طولانی شد‪.‬ </br> آرش